Ֆրանսիայի Արևելյան լեզուների և քաղաքակրթությունների ազգային ինստիտուտի պրոֆեսոր Անահիտ Տօնապետեանի դասախոսությունը՝ ՀՀ ԳԱԱ-ում
Սույն թվականի ապրիլի 14-ին ՀՀ գիտությունների ազգային ակադեմիայում տեղի ունեցավ «Դաշտային աշխատանք որակական ուսումնասիրության համար. մարտահրավերներ և լուծումներ (լեզվաբանություն, ազգագրություն, հասարակագիտություն)» թեմայով գիտական սեմինարը: Դասախոսությամբ հանդես եկավ ՀՀ
ԳԱԱ արտասահմանյան անդամ, Ֆրանսիայի Արևելյան լեզուների և քաղաքակրթությունների ազգային ինստիտուտի պրոֆեսոր, բանասիրական գիտությունների դոկտոր, լեզվաբան, հայագետ Անահիտ Տօնապետեանը, ում գիտական գործունեությունը վերաբերում է արևելահայերենի
քերականության, ընդհանուր լեզվաբանության հետ հայերենի բաղդատման, հայերենի բարբառների համադրման, արևմտահայերենը որպես Սփյուռքի լեզու ճանաչելու հարցերին։
Սեմինարի մասնակիցներին ողջունեցին ՀՀ ԳԱԱ փոխնախագահի պաշտոնակատար Պավել Ավետիսյանը և ՀՀ ԳԱԱ հայագիտության և հասարակական գիտությունների բաժանմունքի ակադեմիկոս-քարտուղար Յուրի Սուվարյանը։
Նրանք կարևորեցին նման սեմինարների անցկացումը երիտասարդ հետազոտողների համար։
Ներկայացնելով դաշտային աշխատանքի իր փորձը՝ պրոֆեսոր Տօնապետեանը նշեց, որ արևմտահայերենի
տվյալներ հավաքագրելու նպատակով դաշտային աշխատանքներ է իրականացրել մի շարք երկրներում, այդ թվում՝ Բեյրութում, Հալեպում, Հայաստանում, Հնդկաստանում, Ֆրանսիայում։ Խոսելով դաշտային
աշխատանքների առանձնահատկությունների մասին՝ նա կարևորեց համայնքներում  վստահության մթնոլորտ ստեղծելը։