Գիտատեխնիկական կազմակերպությունները ստանում են հնարավորություն Հայաստանում նյութաբանության նոր ուղղություններ զարգացնելու համար
Սույն թվականի հունիսի 25-ին՝ ժամը 13:00-ին, ՀՀ ԳԱԱ Օրգանական և դեղագործական քիմիայի գիտատեխնոլոգիական կենտրոնում (Ազատության 26) տեղի կունենա Միջուկային մագնիսական ռեզոնանսի սպեկտրոմետրի բացման արարողությունը: Միջոցառմանը կմասնակցեն ՀՀ կրթության, գիտության, մշակույթի և սպորտի նախարար Արայիկ Հարությունյանը և ՀՀ ԳԱԱ նախագահ ակադեմիկոս Ռադիկ Մարտիրոսյանը:
Այս համակարգի օգնությամբ Հայաստանում կզարգանան նյութաբանության նոր ուղղություններ: Այն նախատեսված է սինթեզվող նյութի ուսումնասիրման և բացահայտման համար: Համակարգից օգտվելու են Հայաստանի 18-ից ավելի գիտատեխնիկական կազմակերպություններ: Միջուկային մագնիսական ռեզոնանսի սպեկտրոմետրը ձեռք է բերվել պետության կողմից հատկացված գումարներից երկար տարիների ընթացքում տնտեսված միջոցների հաշվին: